Udělejte si nejlepší domácí svařák

Už staří Římané věděli, že se dá pít na mnoho způsobů. Experimentovali s kořením a konzumovali tento lahodný nápoj. V dnešní době je ale spojený zejména s adventním časem, vánočními trhy a čekáním na ježíška. Dopřát si ho v pletených rukavicích, v ledovém zimním počasí u velkého rozsvíceného stromu nebude letos možné jako obvykle. SVAŘÁK si ale můžete připravit doma, a to zcela ve své režii.

Starověké národy s oblibou svařák popíjely a přišly na to, že ochucením vína vzniká zase jiný druh voňavého nápoje. Přidávali do něj všemožné bylinky. Podobně, jako to děláme dnes. Připravit svařák není zase tak složité, nicméně je potřeba dodržovat určitý postup a vybírat kvalitní víno. To je pro výrobu tohoto alkoholického nápoje nejdůležitější. Bohužel většina konzumentů sáhne raději po víně v krabici v domnění, že rozdíl nemůže být o tolik jiný. A je vlastně škoda víno vařit. Omyl! Lepší víno dodá svařáku také mnohem lepší chuť. Víno s velkým obsahem siřičitanů navíc nevykouzlí svařák, na kterém byste si rádi pochutnali.

Správná volba vína 

Svařák se připravuje nejčastěji z červeného vína. Ale chutný nápoj, který zahřeje a rozproudí krev, uděláte i z jeho bílé varianty. Svařák by se měl ideálně připravovat ze suchého či polosuchého vína, které má ovocný charakter. Z červených vín vybírejte Rulandské modré nebo Merlot. Pro svařák z bílého vína se hodí odrůdy jako Rulandské šedé či Sylvánské. 

  sklenice uvařeného svařáku  

Základ pro svařák tvoří tedy kvalitní víno obohacené o směs koření, ve které nechybí zpravidla skořice, hřebíček a badyán. Méně obvyklým kořením ve svařáku jsou kuličky černého pepře, muškátový květ či jalovec. Přidává se také vanilka či citronová kůra. Římané do něj dávali také bobkový list, tymián či koriandr. Se stále větší oblibou zázvoru si můžete připravit i pikantnější variantu. Sami si musíte vyzkoušet, co bude vašim chuťovým buňkám lahodit. Podle potřeby (zda máte rádi sladší, či méně sladkou verzi) vsypte také množství cukru. 

Nevařit. Ohřívat!

Víno v hrnci byste měli pouze ohřívat a nenechávat dosáhnout teploty varu. Pokud byste jej totiž vařili, začne z něj vyprchávat alkohol. Jak to poznáte? Na dně hrnce se budou objevovat bublinky. To je doba, kdy byste měli nádobu s vínem z plamene stáhnout. Svařák nechte na malou chvíli odstát a poté dochuťte dalšími ingrediencemi, ideálně citrusovými plody – pomerančem, citronem nebo limetou. Doplní příjemně chuť i vůni. Svařák není nutné sladit, ale pokud přeci jen musíte, můžete jej dochutit cukrem nebo medem. Říz svařáku dodá rum nebo brandy. Valaši by se nebránili ani slivovici. 

Tipy na vaření 

Asi nejjednodušším způsobem vaření je nalít víno do hrnce a následně k němu vsypat všechny ostatní přísady. A postupně ohřívat. O něco náročnější, ale na druhou stranu zajímavější postup, je v hrnci uvařit nejdříve sirup. Ten připravíte tak, že necháte v nádobě zkaramelizovat krystalový cukr a když zezlátne, přidáte trochu vody, pak přihodíte skořici, badyán, hřebíček, případně další koření, přilijete trochu vína a přivedete k varu. V druhém hrnci ohřejete (nepřivádíte k varu) víno a do něj pak směs přecedíte. Chuť a vůně svařáku bude mnohem intenzivnější. 

RECEPT: Domácí svařák

Ingredience: 

  • 1 litr kvalitního červeného vína (například Rulandské modré)
  • trochu vody
  • směs koření (1 celá skořice, 5 ks hřebíčku, 1 ks badyánu, muškátový květ, pár kuliček růžového pepře)
  • citrónová a pomerančová kůra
  • cukr

Postup:

Do kastrolku či hrnce nasypte cukr a přidejte trošku vody, umíchejte světlý karamel. Přidejte koření, citronovou a pomerančovou kůru. Lehce povařte a zalijte červeným vínem a ohřejte. Pozor, abyste víno nevařili. Před servírováním svařák přeceďte, přidejte plátek pomeranče.

  Svařené víno  


Za tým lepší víno přejeme, ať vám chutná. :-) A pokud máte svůj recept či typ na úžasný svařák, napište nám ho do komentáře a podělte se o něj s ostatními.